W 2008 r. została podpisana umowa partnerska, poprzedzona wieloletnimi kontaktami na płaszczyźnie formalnej, jak i prywatnej. Współpraca między Czarnkowem a Gadebusch opiera się na wymianie doświadczeń kulturalnych oraz na wzajemnych promowaniu miast i zacieśnianiu więzów między mieszkańcami. W ramach kontaktów z Gadebusch, lokalni
artyści z Czarnkowa prezentowali swoje prace za granicą, a Czarnkowska Orkiestra Dęta wystąpiła dla niemieckiej publiczności. Ponadto współpraca ma wymiar turystyczny. W 2011 r. zorganizowana została wyprawa rowerzystów z Czarnkowa do Gadebusch.
Współpraca została zainicjowana w 1991 r. przez Fritsa Spijkmana – mieszkańca Coevorden w Holandii. Za pośrednictwem utworzonej w Coeworden dziesięć lat temu Fundacji Pomocy Polsce, do Czarnkowa docierały dary w różnej postaci (żywność, leki, odzież, środki opatrunkowe, sprzęt rehabilitacyjny). Działanie to z pomocowego przerodziło się wkrótce we współdziałanie społeczności obu miast, na niwie towarzyskiej poprzez wzajemne kontakty (spotkania, wycieczki), wymianę kulturalną – zespołów muzycznych, orkiestr dętych i chórów, wystawy malarstwa organizowane zarówno w Czarnkowie jak i w Coevorden. W 2003 r. został podpisany list intencyjny mający na celu nawiązanie miedzy miastami współpracy ekonomicznej, technicznej i handlowej.