Zamiany lokali można dokonywać w ramach mieszkaniowego zasobu gminy lub pomiędzy najemcami lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy a osobami fizycznymi zajmującymi lokale w innych zasobach.
Zamiana wymaga porozumienia zainteresowanych najemców oraz zgody burmistrza wyrażonej po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Społecznej Komisji Mieszkaniowej.
W przypadku posiadania przez lokatora zadłużenia z tytułu opłat czynszowych warunkiem zamiany lokali jest uregulowanie zaległości czynszowych przez dotychczasowego najemcę lokalu.
Jeżeli najemca zajmujący lokal komunalny nie ureguluje zaległości – na podstawie porozumienia stron – zaległości te może uregulować nowy najemca, za zgodą właściciela lokalu.
Najemcy lokali, w których na członka gospodarstwa domowego przypada mniej niż 5 m2 powierzchni mieszkalnej, mogą ubiegać się o zamianę zajmowanego lokalu na lokal o większej powierzchni.
Najemcy lokali będący w podeszłym wieku, bądź o stwierdzonej niepełnosprawności ruchowej oraz innych chorób na podstawie orzeczenia lekarskiego mogą ubiegać się o zamianę zajmowanego lokalu na inny położony na niższej kondygnacji.
Zespół Gospodarki Miejskim Zasobem Lokalowym prowadzi listę osób ubiegających się o zamianę lokalu.
Ze względu na interes gminy, dopuszcza się zamianę lokali, w wyniku której zwolniony zostanie lokal o powierzchni większej od powierzchni lokalu proponowanego do zasiedlenia. Zwolniony w ten sposób lokal zostanie przekazany do zasiedlania bądź sprzedaży.
W przypadku posiadania przez najemcę zajmującego lokal komunalny zadłużenia z tytułu zajmowanego lokalu można dokonać przekwaterowania najemcy do posiadanego wolnego lokalu o mniejszym metrażu po uregulowaniu zaległości czynszowych lub rozłożeniu ich spłaty na raty.
Wnioskodawca otrzymuje odpowiedź pisemną drogą pocztową, chyba że deklaruje odbiór odpowiedzi osobiście – wówczas odbiera pismo w Zespole Gospodarki Miejskim Zasobem Lokalowym.
|