Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2020r. wynosi: 100 zł x ilość ha użytków rolnych. W przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu lub hodowli bydła ustala się limit zużycia oleju napędowego w wysokości 30 litrów na jedną dużą jednostkę przeliczeniową bydła ( DJP).
Kwotę zwrotu podatku akcyzowego ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego do produkcji rolnej, wynikającej z faktur VAT oraz stawki zwrotu za 1 litr (w 2020r. - 1,00 zł /litr).
Kwota zwrotu podatku nie może być jednak wyższa niż kwota stanowiąca iloczyn stawki zwrotu na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego, określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku.
Przy ustalaniu ww. limitu nie uwzględnia się gruntów gospodarstw rolnych na których zaprzestano produkcji rolnej oraz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Zgodnie z przepisami cytowanej ustawy zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu.
Za producenta rolnego uważa się osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią:
- przedmiot posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu (np. dzierżawcy).
- przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, w stosunku do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę (zgoda będzie wyrażana we wniosku i nie dotyczy współmałżonków).
Należy pamiętać, iż w zakresie faktur VAT obowiązują przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa nie wiąże zwrotu akcyzy z posiadaniem ciągnika rolniczego.
|