Burmistrz, rozpatrując wniosek, sprawdza przeznaczenie nieruchomości lub jej części w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz bada możliwość jej zagospodarowania jako nieruchomości odrębnej.
Wyklucza się sprzedaż nieruchomości lub jej części jeżeli:
1) w planie miejscowym przeznaczona jest na cele publiczne, np. pod zieleń publiczną, chociażby nie była zagospodarowana zgodnie z przeznaczeniem,
2) stwierdzi się, że może być zbyta jako odrębna działka budowlana.
Przy badaniu wymogu określonego w pkt. 2 bierze się pod uwagę: powierzchnię działki i kształt geometryczny, funkcję w planie miejscowym, możliwości urządzenia drogi dojazdowej oraz brak kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.
Jeżeli stwierdzi się, że grunt może być sprzedany dla potrzeb poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, tok postępowania zależy od dostępu do niego innych posiadaczy nieruchomości i powierzchni tego gruntu.
Gdy grunt ma powierzchnię do 1000 m2 i poza działką wnioskodawcy, przylegają do niego działki innych posiadaczy nieruchomości, sporządza się, na zlecenie Burmistrza, projekt jego zagospodarowania ( bez względu na ilość otrzymanych wniosków). Jeżeli projekt zostanie pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Budżetu i Rozwoju Rady Miasta powiadamia się wszystkie strony, w tym wnioskodawcę o możliwości wykupu nieruchomości przyległej. Informuje się też, że koszty podziału obciążają nabywców.
Wydzielenie działek z nieruchomości o powierzchni większej niż 1000 m2 może nastąpić, gdy granice proponowanych do wydzielenia działek określone są w planie miejscowym.
W przypadku, gdy do wnioskowanej nieruchomości przylega jedynie nieruchomość wnioskodawcy wymogi powierzchniowe nie mają znaczenia.
Osoby, które chcą nabyć nieruchomość przyległą, zobowiązane są wpłacić zaliczkę w wysokości 300 zł.
|