- W przypadku ubiegania się o nabycie nieruchomości w celu realizacji urządzeń infrastruktury technicznej albo inne cele publiczne.
Jeżeli wniosek dotyczy budowy infrastruktury Burmistrz sprawdza przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku przeciwwskazań przedstawia wniosek Radzie Miasta, która podejmuje stosowną uchwałę.
Jeżeli wniosek dotyczy nabycia nieruchomości na realizację celów publicznych i jest to zgodne z funkcją przewidzianą dla danej nieruchomości w miejscowym planie , wnioskodawca zobowiązany jest udowodnić, że jego działalność statutowa uprawnia go do wykorzystania nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem.
Zwolnienie z obowiązku przeprowadzenie przetargu jest czynnością wtórną. Przed zwolnieniem Rada w odrębnej uchwale powinna wyrazić zgodę na zbycie danej nieruchomości. Może się bowiem okazać, że wywołane zostaną kolejne wnioski o nabycie. Wówczas zbycie nieruchomości musi nastąpić wyłącznie w drodze przetargu.
Jeśli kolejne wnioski wpłynęłyby po podjęciu uchwały o zwolnieniu z obowiązku przetargu Burmistrz może przeprowadzić przetarg pomimo zgody na zbycie bezprzetargowe.
- W przypadku wniosku o wydzierżawienie nieruchomości na okres dłuższy niż 10 lat w celu jej zabudowy i zwolnienie na zbycie tej nieruchomości bez obowiązku przeprowadzenia przetargu po dokonaniu zabudowy.
W tej sytuacji istotne znaczenie ma funkcja w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego wnioskowanej nieruchomości. Jeżeli jest to funkcja komercyjna wydzierżawienie jej na okres dłuższy niż 10 lat wymaga przeprowadzenia przetargu. Burmistrz rozpatruje wniosek analizując powyższe aspekty, a następnie przedstawia go Radzie Miasta. W zależności od sytuacji Rada może:
1) wyrazić zgodę na wydzierżawienie nieruchomości na okres więcej niż 10 lat w drodze przetargu w celu jej zabudowy z zapewnieniem bezprzetargowego zbycia na rzecz dzierżawcy po oddaniu budynku (budynków) do użytku - w przypadku przeznaczenia nieruchomości na cele komercyjne, np. działalność handlową, usługową zarobkową, produkcyjną itp.,
2) wyrazić zgodę na wydzierżawienie nieruchomości na okres więcej niż 10 lat w celu jej zabudowy i na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy z zapewnieniem bezprzetargowego zbycia na rzecz dzierżawcy po oddaniu budynku (budynków) do użytku – w przypadku przeznaczenia nieruchomości dla jednostek budżetowych prowadzących niezarobkową działalność, np. administracyjną, publiczną it.p.
|