Urząd Miasta Czarnków Pl. Wolności 6 64-700 Czarnków tel.:67/255-25-00 faks 67/255-26-77 um@czarnkow.pl
|
KARTA USŁUGI
|
Nr 01/2012/DM
|
Dodatek mieszkaniowy
|
Data aktualizacji: 25.08.2020
|
Gdzie załatwię sprawę?
|
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czarnkowie ul. Browarna 6 64-700 Czarnków tel. 67 255 85 32
|
Co przygotować?
|
Wniosek (wypełniony czytelnie) potwierdzony przez zarządcę lub administrację budynku oraz deklaracja o wysokości dochodów za okres pełnych trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku.
Druk wniosku oraz deklaracji jest dostępny na stronie internetowej oraz w Biurze Obsługi Klienta.
Wniosek należy udokumentować załączając:
1) zaświadczenia członków gospodarstwa domowego potwierdzające wysokość osiąganych dochodów wypłaconych w trzech miesiącach kalendarzowych poprzedzających datę złożenia wniosku
- pracujący – zaświadczenie z zakładu pracy wypełnione wg. udostępnionego wzoru lub inny dokument potwierdzający wysokość uzyskanych dochodów,
- emeryci lub renciści - odcinki + kopia decyzji ZUS (oryginał decyzji do wglądu) lub zaświadczenie z ZUS – u,
- bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy – zaświadczenie z PUP o wysokości wypłaconych świadczeń lub ich braku,
- osoby objęte stałą pomocą Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej – zaświadczenie z MOPS,
- osoby pobierające świadczenia rodzinne lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego – zaświadczenie z MOPS lub kopia decyzji przyznającej świadczenia (oryginał decyzji do wglądu),
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – zaświadczenie o wysokości uzyskanych stypendiów, świadczeń z tytułu praktyki zawodowej,
- studenci – zaświadczenie z uczelni o uzyskanych stypendiach
lub ich braku,
- osoby utrzymujące się z pracy dorywczej – oświadczenie
o wysokości dochodów składane w obecności urzędnika przyjmującego wniosek,
- osoby otrzymujące alimenty – kopia wyroku sądu potwierdzającego wysokość uzyskiwanych alimentów (oryginał wyroku do wglądu), w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów – zaświadczenie od właściwego komornika sądu,
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność – zaświadczenie
z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania: karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów, zryczałtowany podatek dochodowy, oraz oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów z prowadzenia pozarolniczej działalności składane w obecności urzędnika przyjmującego wniosek,
- dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego – zaświadczenie
z właściwego Urzędu Gminy dokumentujące wielkość gospodarstwa rolnego w ha przeliczeniowych,
2) dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego lokalu:
- lokale wynajmowane – umowa najmu,
- lokale spółdzielcze – decyzja o przydziale lokalu,
- własnościowe w budynkach wielorodzinnych – wypis z księgi wieczystej, umowa zakupu,
- właściciele domków jednorodzinnych – wypis z księgi wieczystej,
akt notarialny,
- lokale użyczone – umowa użyczenia,
3) rozliczenie czynszu oraz innych opłat za zajmowane mieszkanie z miesiąca w którym składany jest wniosek (m. in. opłata za c.o., c.w., nieczystości stałe i płynne, wodę, koszty eksploatacji i remontów, zaliczki na koszty zarządu nieruchomością wspólną)
4) w przypadku gdy opłata za wodę i nieczystości jest ponoszona przez wnioskodawcę bezpośrednio do MKiW - rachunek za dostawę wody i odbiór nieczystości płynnych z miesiąca w którym składany jest wniosek,
5) jeśli lokal nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania lub w instalację ciepłej wody – rachunek za energię elektryczną za ostatni okres rozliczeniowy.
Wnioskodawca będący właścicielem domu jednorodzinnego powinien przedłożyć:
- zaświadczenie organu właściwego w sprawie wydania pozwolenia na budowę lub oświadczenie, potwierdzające powierzchnię użytkową, w tym łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz o wyposażenie techniczne domu,
- rachunki za energię cieplną i wodę dostarczane do lokalu oraz rachunki za odbiór nieczystości stałych i płynnych.
Jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim należy przedłożyć orzeczenie o grupie inwalidzkiej lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności oraz zaświadczenie od lekarza potwierdzające powyższy fakt.
Jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju, należy przedłożyć orzeczenie powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności potwierdzające ten fakt.
W przypadku gdy wnioskodawca chciałby aby ryczałt na zakup opału naliczany w przypadku gdy lokal nie jest wyposażony w instalację doprowadzającą energię cieplną do celów ogrzewania lub w instalację ciepłej wody (część dodatku mieszkaniowego), był przekazywany przez Urząd Miasta Czarnków na konto zarządcy lokalu mieszkalnego dołącza do wniosku oświadczenie wg udostępnionego wzoru.
|
Ile, gdzie i kiedy muszę zapłacić?
|
Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji administracyjnej nie podlega żadnym opłatom.
|
Gdzie mam złożyć przygotowane dokumenty?
|
Stanowisko ds. dodatków mieszkaniowych
|
Ile trwa załatwienie sprawy w urzędzie?
|
Tryb ustawowy przewiduje, że decyzja w sprawie dodatku mieszkaniowego powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
W Urzędzie Miasta Czarnków decyzję wydaje się w terminie od 7 do 14 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.
|
Co zrobi urząd?
|
Rozpatrzenie kompletnego wniosku kończy się wydaniem decyzji administracyjnej. W przypadku złożenia wniosku bez wymaganych dokumentów wnioskodawcę wzywa się do uzupełnienia brakujących dokumentów w terminie 7 dni.
|
Informacje dodatkowe
|
Dodatki mieszkaniowe przysługują osobom posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym, obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się świadczeń pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot zupełnych, jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia się dziecka, dodatku z tytułu urodzenia dziecka, pomocy w zakresie dożywiania, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego oraz zapomogi pieniężnej, o której mowa w przepisach o zapomodze pieniężnej dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenie przedemerytalne albo zasiłek przedemerytalny w 2007 roku.
Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:
- 35 m2 – dla 1 osoby,
- 40 m2 – dla 2 osób,
- 45 m2 – dla 3 osób,
- 55 m2 – dla 4 osób,
- 65 m2 – dla 5 osób,
- 70 m2 – dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną tego lokalu o 5m2.
Wyżej ustalone limity powierzchni normatywnej powiększa się o:
1. 30% albo
2. 50% pod warunkiem, że udział powierzchni pokoi i kuchni w powierzchni użytkowej tego lokalu nie przekracza 60%
Normatywną powierzchnię lokalu powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, jeżeli niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany jest na okres sześciu miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku.
Organ przyznający dodatek mieszkaniowy, odmawia przyznania dodatku mieszkaniowego, jeżeli w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustali, że:
· występuje rażąca dysproporcja między niskimi dochodami wykazanymi w złożonej deklaracji o dochodach, a faktycznym stanem majątkowym wnioskodawcy, wskazującym, że jest on w stanie uiszczać wydatki związane z zajmowaniem lokalu mieszkalnego wykorzystując własne środki i posiadane zasoby majątkowe lub
· faktyczna liczba wspólnie stale zamieszkujących i gospodarujących z wnioskodawcą jest mniejsza niż wykazana w deklaracji o dochodach.
Decyzja w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego zostanie przesłana do wnioskodawcy oraz zarządcy budynku listem poleconym.
|
Podstawa prawna
|
· Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o dodatkach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2019 roku, poz. 2133).
· Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2001 roku w sprawie dodatków mieszkaniowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 156 poz. 1817 ze zm.).
· Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 kwietnia 2013 roku w sprawie przeprowadzania wywiadu środowiskowego, wzoru kwestionariusza wywiadu oraz oświadczenia o stanie majątkowym wnioskodawcy i innych członków gospodarstwa domowego, a także wzoru legitymacji pracownika upoważnionego do przeprowadzenia wywiadu.
· Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2020 roku, poz. 256 ze zm.).
· Uchwała Nr XX/117/04 Rady Miasta Czarnków z dnia 26 lutego 2004 roku w sprawie: obniżenia wysokości wskaźników procentowych, uwzględnianych przy naliczaniu dodatków mieszkaniowych (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego Nr 35 poz.921 z dnia 25 marca 2004 roku).
|
Tryb odwoławczy
|
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile za pośrednictwem Burmistrza Miasta, w terminie 14 dni licząc od dnia doręczenia decyzji. W powyższym terminie stronie przysługuje również możliwość zrzeczenia się prawa do wniesienia odwołania - w formie pisemnego oświadczenia. Z dniem doręczenia Burmistrzowi Miasta Czarnków oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez stronę postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna oraz podlega wykonaniu.
Odwołanie składa się w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Czarnków.
Odwołanie nie podlega opłacie skarbowej.
|
|